Головна » Файли » Розробка уроку |
20.12.2012, 01:08 | |
Урок-розслідування Тема: Службові частини мови. Прийменник як службова частинамови. Прийменник як засіб зв’язку в словосполученні. К.з.л. Прояви краси рідної землі
Мета: 1. Розглянути прийменник як службову частину мови,
його роль в реченні та
словосполученні, особливості вживання, групи прийменників за походженням,
будовою; вчити виділяти з речення прийменникові словосполучення. 2. Розвивати логічне
мислення, зв’язне
мовлення, уміння працювати зі схемою, робити висновки з власних спостережень. 3.
Прищеплювати любов до рідної землі, природи.
Хід уроку І. Мотивація
навчальної діяльності - Здрастуйте, шановні знавці рідної мови! Ми перебуваємо
у країні Морфології. Яких жителів цієї країни ми вже добре знаємо? - Яку велику родину представляють іменники, прикметники,
числівники, займенники, дієслова і прислівник? - За якими ознаками ці частини мови поєдналися в группу
самостійних? - Ці жителі завжди хизувалися своєю самостійністю,
значенням у країні Морфології та роллю у сусідньому Синтаксисі. Через це сталася
прикра пригода…
ІІ. Покладання мети - На розгляд нашої
слідчої комісії потрапило таке повідомлення: (запис на дошці) Розсердилися
службові частини мови …своїх самостійних братів …вирішили зникнути…своїх
звичних місць…ніколи…повертатись…них. Розсердились слова…значенням…звикли
вони…такої сваволі… …того… знали, як можна стояти поряд…допомоги колись
непримітних прийменників,сполучників…часток.
- Які жителі країни Морфології зникли? (вставляючи
потрібні слова, визначають частину мови) - Що відомо вам про зниклі слова? (знавці обговорюють ситуацію) 1.
Службові частини мови. 2.
Не мають загального значення. 3.
Незмінні, не мають морфологічних ознак, не відповідають на питання. 4.
Не виступають членами речення. Завдання для знавців: Розшукати
зниклих жителів. Ближче познайомитися з прийменниками.
ІІІ. Проектування навчальної діяльності Робота в группах, в парах, з опорними
конспектами, підручником, із картками-завданнями для самостійної
роботи
IV. Організація виконання
плану діяльності
1.
Пояснення
походження назви «прийменник» 2.
Робота з
опорними конспектами Група «Пізнайки»: сформулювати визначення, навести
приклади. Група «Кмітливі»: визначити особливості вживання
прийменників, порівняти їх із самостійними частинами мови. 3.
Повідомлення
знавців: «Пізнайки»: Прийменник – це частина мови, що має
значення службове (це знаємо
ми з вами). Поєднує
іменники (числівники,
займенники) І здійснює у
реченні Зв’язки
поміж словами. «Кмітливі»: Порівнюють самостійні і
службові частини мови. Визначають Різновиди
прийменників, наводять приклади. 4.
«Пізнайки»:
Скласти словосполучення, використовуючи прийменники,
пояснити смислові відношення Поїхати, ліс; переплисти,
ріка; ходити, вулиця; бігти, стежка; іти, гай; поїхати, кінь; плавати, човен. «Кмітливі»: Доповнити
словосполучення: Дивитися (у, на)…, стояти
(біля, за)…, вилазити (на, із)…, доплисти (до)…, побувати (у, біля)…
5.
«В гостях
у Книгарика»: «Пізнайки»: спостереженням за мовним матеріалом вправи 258 Питання для самоконтролю: -
Які
прийменникові сполучення у першому рядку? (антонімічні) -
У
другому? (синонімічні) -
Які
прийменники подані у третьому рядку? (багатозначні) -
Чи
змінюються значення словосполучення із зміною прийменника? -
Від чого
залежить зміна значення словосполучення?
«Кмітливі»: Дубль-диктант Перед хатою (за
хатою), до сніданку, на землі, з відра, наді мною. «Селекція» (згрупувати прийменники
у синонімічні ряди) Близько, між, окрім,
близь, крім, помежи, серед, поміж, коло, опріч, проміж
6.
– На
шляху розслідування постала Чарівниця Зима. Знавці мусять здолати її чари Пояснювальний
диктант (підкреслити похідні й непохідні прийменники) На просторі є де розгулятись
хуртовині. Між лісами, серед поля, на пагорбі, вздовж шляху стоять могутні
тополі. Сюди збіглися всі польові вітри, що вирвалися з ярів, балок. Мов
озлились вони на весь людський рід, зіткнулись на самому шляху, сичали,
бушували, шаліли. Сніг пухкий, незлежаний,
вітер б’є, курява дихати не дає. Вітер крутиться поміж
тополями, засипаючи очі, навіваючи серед дороги кучугури.
(За К. Гордієнком) 7.
Вивчення
«Особових справ» Опрацювання відомостей про непохідні й похідні прийменники за підруч- ником с. 141
8.
Зіставлення
фактів: -
Розрізнити
похідні прийменники і самостійні частини мови Навколо панувала зимова тиша. Ялини ростуть навколо лісу. а) лексичне значення втрачається; б) самостійно не відповідає на питання; в) не виступає членом речення; г) можна замінити синонімом.
9.
Надзвичайна
ситуація: - Через прийменники Василько потрапив у небез-
пеку. Допоможіть йому довезти ялинку: (Старенькі сани) лежала
вже ялинка. Василько почав лагодитись (дорога). Він запріг коней, одяг кожушину
і виїхав (двір). (Ліс) зовсім стемніло.
(Земля) і (повітря) білів сніг та маячили стовбури дерев. Василько виїхав
(узлісся). (Ліс) було поле. (Поле), (ліс) стояв хрест. Василько побачив хрест і
зрадів: «Адже я (дорога). Се дорога (село)». Василько виїхав (дорога). Але що
це за вогники блимають (ліс)? Що се ворушиться (сніг)?
(За М. Коцюбинським)
10.
Оформлення
справи: Творча робота з використанням прийменників «Пізнайки»: Написати
твір-мініатюру «Зима» за даним початком Здається, під білою сніговою ковдрою
заснуло все. Але це не так. А придивись… Дерева… «Кмітливі»: Написати
твір-мініатюру «Про що думає зимовий ліс?», використовуючи похідні прийменники:
всупереч, подібно, до, з-під, поміж…
V. Рефлексія
-
Завдяки
вам, шановні знавці рідної мови, самостійні слова зрозуміли, що вони
несправедливо поводились щодо гвинтиків граматики, слів-ліліпутів, даремно їх
принижували, а без прийменників, сполучників і часток висловлювання не буде
повним -
За плідну
працю й нагорода заслужена: «Хвилинка-веселинка» 1.
Назвіть
жіноче ім’я, яке складається з двох непохідних
прийменників
(Зіна) 2.
Пригадайте
річку, назва якої непохідний прийменник. (Об) 3.
Назва
якого виду транспорту складається з двох прийменників? (Віз) 4.
Назва
якої частини кінської збруї складається
з двох прийменників? (Повід) VI. Домашнє завдання Вивчити 33. Відредагувати твори-мініатюри
| |
Переглядів: 5854 | Завантажень: 0 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 2.0/1 |
Всього коментарів: 0 | |