Головна » Файли » Розробка уроку |
16.09.2013, 22:59 | |
УРОК - КАЗКА Тема уроку:
ЗАЙМЕННИК: ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ,
МОРФОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ, СИНТАКСИЧНА РОЛЬ Культурологічна змістова лінія: Родина. Сім’я. Мета:Поглибити й
розширити знання учнів про займенник, звернути увагу на специфічно абстрактне значення займенника.
Ознайомити з морфологічним
ознаками та синтаксичною роллю; розвивати у шестикласників уміння
самостійно застосовувати узагальнююче поняття "частина мови" для
аналізу нової частини мови; виховувати любов і пошану до членів сім’ї,
вчити складати літопис своєї сім’ї. Обладнання: опорні схеми,
конспекти, картки-завдання для самостійної роботи, підручник. Хід уроку I.Активізація пізнавальної діяльності учнів - У древньому і
славному царстві Мови є родюча і квітуча земля, що зветься Морфологією.
Населяють її великі й малі родини слів, кожна з яких підкоряється законам і
волі батька-старшини. - Які родини
населяють Морфологію? РОБОТА В ГРУПАХ: А: - Які
особливості родини самостійних частин мови? - Які багатства подарувала їм Морфологія? Б:
- Яка роль у мові належить службовим словам? Чим їх обділила Морфологія? В:
- Яка частина мови є особливою? Чому? /Дати ім’я братам / - Зустрілись
якось три брати-володарі. Перший з них – найбагатший, рід його найчисленніший;
другий-найпишніший, бо всьому навколо дає ознаку; а третій-найпунктуальніший,
бо всьому знає і рахунок, і порядок. /Сформулювати
визначення вивчених частин мови/ - Які
морфологічні ознаки іменника (прикметника, числівника )? -У яку
синтаксичну роль вони вступають у реченні? II.Мотивація пізнавальної
діяльності.Повідомлення теми та очікуваних результатів - В сирій печері жила зла чаклунка,
яку дратував сміх і веселощі,
працелюбство та життєрадісність жителів Морфології. Вона довго думала над тим,
як нашкодити своїм сусідам. І, нарешті, придумала. Вона взяла свою чарівну палицю,
вдарила тричі об землю і промовила: "Я хочу, щоб вони забули свої імена,
імена своїх знайомих, їхні ознаки і кількість." так і сталось. Імена
втратили свої назви. Та ось
у Морфологію потрапив добрий мудрець. Жителі розповіли йому про своє горе, попросили допомогти-повернути їм життя, повне
радощів, веселощів. "Я допоможу вам повернути
імена, але це буде не одразу, - пообіцяв мудрець. - Поки що я дам вам слова
замість імен та назв, які забрала у вас чаклунка. Ці слова будуть вказувати на
особу чи предмет, їхню ознаку чи кількість.
Наприклад, кожен з вас про себе говоритиме "Я". - А якщо вас буде багато, як скажете?
("ми") -
Звертаючись до кого-небудь говоріть "ти", "ви". -
Розповідаючи про когось або про щось ,як скажете? (він, вона, воно ) -
А якщо їх багато? (вони)" - Які слова з'явилися у мові? /Сформулювати тему уроку,
познайомитися із завданнями/ III.Презентація необхідної інформації Спостереження Розберіть за будовою слово "займенник". Історична
довідка (Доповнення вчителя) Граматики
називали цю частину мови МІСТОЙМЕННЯ. І
хоча Г. Шашкевич 1865р. вжив назву
займенник, інші вчені продовжували називати її містоймення. Тому 1914р. І. Нечуй-Левицький у своїй граматиці з гумором зазначає: "Відомо, що слово місто-город, і вийшло городойменник. Чом,
пак, не селойменник?" -і відстоює
назву займенник. Дослідження Група А: Підготувати лінгвістичне повідомлення
про займенник як частину мови за опорним конспектом Група Б: Відшукати відповіді на
подані запитання у підручнику: - На що вказують
займенники? - Які граматичні ознаки вони
мають? - Яка їх синтаксична роль? /навести власні приклади/ Група В: Відтворити матеріал,
поданий у підручнику на с.176. Робота
з текстом - Задумайтеся
над змістом тексту. Відшукайте займенники, з’ясуйте їх роль у тексті
Родина Ось і його річка, що має чотири броди...Він
постукав у віконце, щоб мати відчинила йому двері. Та не почути материнських
кроків... Страшно людині, коли їй ніхто не
відчиняє дверей. Він і досі, вертаючись пізно додому,
стукає в це віконце з місячним маревом і прислухається до материнської ходи. Коли б він міг
повернути її кроки, її ходу.. - Зробити
розбір речення за його членами, визначити синтаксичну роль
займенників
У нашім краї, на землі, нічого кращого немає, як тая мати молодая з
своїм дитяточком малим. Робота
із словом 1.
Розгадати ребус: 7Я 2. 3’ясувати лексичне
значення слова за словником 3. Що для вас
означає це слово? 4. Дібрати
епітети і порівняння до слова, щоб якомога влучніше охарактеризувати вашу сім’ю. 5. Скласти речення про свою сім'ю,
використовуючи займенники. Вибірковий
диктант - Виписати
займенники, вказати їх морфологічні
ознаки Нема на світі нічого луччого і Богу
милішого, як серце матері до своїх діточок! Скільки
б їх у неї не було, чи десятком Бог благословив,
чи тільки одним-одно - для
неї всі рівні, усіх рівно пестує,
за всякого рівно вбивається…
/Г. Квітка-Основ’яненко/ Редагування тексту Струмок був зовсім вузенький, як
ниточка. Струмок весело дзюркотів поза городом, петляв струмок поміж вербами на
леваді. А потім струмок вибігав на
луг і губився в траві. Тарасик знає, де починається струмок. Під Холодною
Горою є криничка, на дні кринички б’є джерельце. З тієї
кринички й витікає струмок. "Хто більше" /пригадати
прислів’я із займенниками/ Шануй батька і неньку, буде тобі
скрізь гладенько. Всяка пташка своє гніздо хвалить. Син мій, а розум в нього
свій. Рідне місце за семи землями до себе кличе... ІV.Рефлексія - Ось і
закінчилась наша казка .Завдяки вашій праці
зникли злі чари, а у країні Морфології з'явилися ще одні
жителі-займенники, з якими ви познайомилися сьогодні. Продовжіть розповідь "Чому я
-займенник?" /я-займенник, тому що…/ Іменник я можу назвати
"я", ми, ти, ви, вони", якщо невизначений, то це
"хтось", "щось", "будь-хто",
хто-небудь". Замість ознаки
предмета я кажу: "мій", "твій", "свій", "якийсь"," котрийсь". Цікаво! Чи не так? На кількість я
вказую: "стільки", "скількісь",
"казна-скільки", "котрийсь". Отже, я виступаю замість імен (назв
предметів, назв ознак, назв числа). Тому я називавсь займенником. V. Домашнє
завдання С.176-177
(вивчити), вправа 380. Скласти розповідь "Моя сім’я,
використовуючи займенники | |
Переглядів: 9700 | Завантажень: 0 | Коментарі: 5 | Рейтинг: 2.0/2 |
Всього коментарів: 0 | |